Na pomoc Ukrainie!

24 lutego 2022 roku świat obudził się w rzeczywistości, która wydawała nam się jedynie przeszłością z lekcji historii i opowieści starszych ludzi. Wojska rosyjskie, na rozkaz oszołomionego nienawiścią swojego przywódcy, uderzyły bez żadnego pretekstu na Ukrainę. Historia zatoczyła koło.

Widok zniszczeń, ofiar i łez spowodował szok, ale po krótkotrwałej niemocy narodził się bunt, a potem chęć niesienia pomocy. 25 lutego Fundacja AlterEdu we wszystkich prowadzonych przez siebie szkołach rozpoczęła akcję zbierania środków medycznych: apteczek, bandaży, opatrunków, gazy, plastrów, środków do dezynfekcji ran i innych materiałów, które potrzebne są ludziom będącymi ofiarami „ambicji Putina”. Następnego dnia akcja została rozszerzona o zbiórkę środków higienicznych, chemii, pieluch, słodyczy dla uchodźców zmierzających do Polski.

Do worków i paczek z medykamentami nasi uczniowie włożyli własnoręcznie wykonane listy i kartki,  w których każdy zamieścił kilka słów otuchy. I tak już pokaźną zbiórkę uzupełniły najpotrzebniejsze materiały ufundowane bezpośrednio przez Fundację AlterEdu.

Wiedzieliśmy, że zrobiliśmy dużo, ale chęć pomocy nadal nas nie opuszczała, dlatego zarząd Fundacji AlterEdu podjął decyzję o zakupie bardzo potrzebnych na linii frontu solarnych powerbanków.

W środę do punktu zbiórki na granicy, którą przekraczają zmierzający do Polski uchodźcy, zostały przywiezione środki higieniczne i chemiczne. W czwartek 03.03.2022 r, bus Fundacji AlterEdu, zapakowany po sufit środkami medycznymi dotarł do siedziby Caritas Polska w Mińsku Mazowieckim, organizacji współpracującej z Caritas Ukrainy. W piątek, nasz dar dla walczącej Ukrainy wyruszył w kierunku Odessy.

W niedzielę, otrzymaliśmy sygnał, że nasze paczki dotarły do Odessy i są przekazywane do szpitali i punktów medycznych w mieście.

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym: dzieciom z naszych szkół, rodzicom i nauczycielom oraz Aptece na Dzikiej prowadzonej przez Państwa Szkopańskich. Nie poprzestaniemy jednak na tym. Ukraina walczy i pomoc jest potrzebna cały czas. Obecnie przygotowujemy zbiórkę żywności trwałej z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrana żywność zostanie przekazana do dzielnych obrońców walczących aby zatrzymać atak Putina.