
„Miejska Wędrówka” stworzona została z myślą o uczniach szkół podstawowych i licealnych. Jej mechanizmy wspierają rozwój umiejętności poznawczych, a dla osób w spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera, mogą stanowić szczególnie cenne narzędzie edukacyjne. Gra łączy elementy rozrywki i nauki, angażując graczy na różnych poziomach. Jest to kontynuacja poprzedniej gry edukacyjnej Szkolna Wędrówka.
Cel i tematyka gry
W grze „Miejska Wędrówka” gracze wcielają się w uczniów, którzy po skończeniu zadań z pierwszej części gry w szkole zaczynają swoją przygodę w mieście. Specjaliści z Fundacji AlterEdu tym razem postawili przed graczami zadania, które wymagają komunikacji i współpracy. Obie osoby grając w grę siedzą obok siebie przed komputerem, korzystając z jednej klawiatury. Aby rozwiązać zadania w grze, muszą się ze sobą komunikować, podejmować decyzje, ponosić konsekwencje swoich wyborów, ale co najważniejsze – współpracować, aby wspólnie rozwiązać zadania. Zagadki, które gra stawia przed uczniami mają więcej niż jedno poprawne rozwiązanie, dzięki czemu uczniowie mogą podchodzić do rozgrywki bardziej intuicyjnie i wspólnie obmyślać plan działania. Gra jest zaprojektowana tak, aby była intuicyjna i angażująca. Jeśli po dłuższym czasie nie uda Ci się rozwiązać zadania, poczekaj — na ekranie pojawią się podpowiedzi, które pomogą Ci znaleźć rozwiązanie.
Przed rozpoczęciem gry przeczytaj plik PDF „Informacje o grze”, który znajdziesz tutaj.
Obejrzyj trailer gry:
Rozgrywka i elementy edukacyjne
Gra składa się z serii zadań, które podzielić można na 4 kategorie:
• Logiczna – gracze szukają sposobu na opuszczenie pokoju, poprzez ustawienie w odpowiedni sposób skrzynek, które odblokowują wyjście.
• Percepcyjna – gracze odwzorowują obrazek, stosując odpowiednie kolory z dostępnej palety barw.
• Edukacyjna – gracze udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące pierwszej pomocy oraz wykonują odpowiednie ćwiczenia fizyczne w grze i przed komputerem.
• Orientacyjna – gracze poruszają się po 2 miejskich mapach zgodnie z zasadami ruchu drogowego, odnajdując kolejne zadania do wykonania.
Dodatkowe Funkcje
Gracze mogą grać sami lub pod nadzorem specjalisty – pedagoga lub psychologa. Specjalista może obserwować procesy decyzyjne ucznia oraz zadawać pytania naprowadzające na rozwiązanie danego zadania. Gra może być wykorzystywana w szkole jako narzędzie do Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) w przestrzeni komunikacji i współpracy. Grę można także pobrać i użytkować za darmo w domu, gdzie drugim graczem może być rodzic lub opiekun. Tego typu rozgrywka sprzyja integracji rodzinnej.
Pobierz grę
Aby pobrać grę „Miejska Wędrówka”, kliknij tutaj
Gra została wykonana, przy współpracy z Fundacją AlterEdu, przez:
Franciszek Onopa – grafika, dźwięk
Piotr Wójcik – kod, implementacja
Dialogi oraz treść merytoryczna została przygotowana przez specjalistów Fundacji AlterEdu.
Czy uda Wam się wspólnie przejść całą grę? Sprawdźcie jakie czekają na Was wyzwania!