SG55

sg55_logo_krzywe

 

Dwadzieścia lat temu, grupa rodziców i nauczycieli postanowiła – w nowej już rzeczywistości politycznej – otworzyć szkołę inną niż inne. I tak w 1989 roku powstało Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 7.

W 1999 roku wchodzi w życie – nieudana jak się po latach okazało – reforma edukacji, zmieniająca ustrój szkolny w Polsce. Mimo ostrzeżeń specjalistów, pewien minister miał chętkę na reformę (Handtke) i nie wsłuchując się w opinie psychologów i pedagogów, podzielił system oświatowy w myśl ludowo – weselnej piosneczki  „cztery razy po trzy razy” , w konsekwencji doprowadzając do dramatycznej sytuacji edukacyjnej. Powstały gimnazja.

Kilka lat skróconego liceum udowodniło nam trudność nadrobienia trzech lat nauki straconych w gimnazjum i brak jednego roku w liceum. Tak pojawił się pomysł, by ominąć ludową piosenkę i spróbować kształcić dzieciaki przez sześć lat. I tak 1 września 2004 roku powstało Społeczne Gimnazjum nr 55, skonfederowane programowo i kadrowo ze Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 7, które od obchodów dwudziestolecia istnienia nosi imię prof. Bronisława Geremka. W ciągu tych lat wypuściliśmy dwa roczniki absolwentów, z których część poszła do innych liceów a część uczyła się w Siódemce do matury.

W 2009 roku szkolnym musieliśmy zawiesić nabór i funkcjonowanie gimnazjum, bowiem Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, kierując się naturalną dla ludzi chciwością, wynajął nasze pomieszczenia za większe pieniądze GFK Polonia i tak musieliśmy rozpocząć poszukiwania nowego miejsca w Warszawie. I znaleźliśmy – Karmelicka 26. Po koniecznych pracach adaptacyjnych jest to nowa siedziba naszych szkół. Mamy nadzieję, że już na stałe. Rok szkolny 2010/2011 zaczęliśmy zatem w nowym miejscu, ale kultywując starą – już ponad dwudziestoletnią tradycję.